E-Kayıt Sorgulama

E Okul LGS Lise Ön Kayıt ve Kesin Kayıtları2019-2020 LGS Liselere geçiş sınavına girerek nitelikli liselere ,sınavla öğrenci alan okullara gitmek isteyen ve LGS sınavına girmeden adrese dayalı sistem ile yerel yerleştirme sonucuna göre evine yakın ,sınavsız öğrenci alacak okullara gidecek öğrenciler Lise okul kayıtlarını ne zaman yaptıracak? Lise kesin kayıt tarihleri ile lise ön kayıt tarihleri açıklandı mı..

2019-2020 eğitim öğretim yılında Ortaokulu bitirip, liseye geçen öğrenciler bu yıl okul okul koşturuyor.Lİse tercih işlemleri 12 Temmuz da sona erecek..LGS sınav puanına göre Anadolu liseleri Fen liseleri gibi okullara puanı yeten öğrenciler yatılı lise yada evine yakın okullar arasında puan durumuna göre tercihini yapacak..12 Temmuzda bitecek lise tercih işlemlerine göre yerleştirme sonuçları 22 Temmuzda açıklanacak..Yerleştirme sonucuna göre devlet okuluna gitmek isteyen öğrenciler asıl listeden hak kazandıkları liseye kaydını kesin olarak yaptırabilecek..

Yerleştiği okuldan memnun olmayan öğrenciler ise ön kayıt yaptırarak 29 Temmuz da başlayacak boş kontenjanlara nakil başvuruları ile istediği anadolu liselerinde boşluk bulursa kaydını nakil başvurusu ile diğer okula aldırabilecek

24 Haziran da açıklanan LGS sonuçlarını beklemeden özel okullara da ön kayıt ve kesin kayıt yaptıran lise adayları kesin kararını 22 Temmuz da açıklanacak LGS lise yerleştirme sonuçlarına ve sonrasında oluşacak boş kontenjan listelerine bakarakta verecek..İstediği devlet okuluna yerleşemeyen öğrenciler ve veliler özel okulları ve kolejleri alternatif olarak tutmaya devam ediyor..

LGS sonuçlarına göre hangi Anadolu Lisesi’ne yada Fen liselerine yerleşeceği açıklanan öğrenciler, 22 Temmuzda açıklanacak yerleştirme sonuçlarının ardından ön kayıt ve kesin kayıtlarını yaptırabilecek

Devlet okullarının yanı sıra Özel okullarda LGS puanlarına bakarak öğrenci alacak..Lgs puanına göre özel liseye gitmek isteyen öğrenciler 27 haziran dan itibaren sınav puanı ile öğrenci alan özel lise yada sınav puanına bakmadan öğrenci alan özel liselere kayıtlarını yaptırabilecek

Geçtiğimiz yıllarda ilk iki, hatta üç kayıtta birçok boş kontenjanı olan yabancı özel okullar şimdi puan yükselterek daha başarılı öğrencileri bünyesine katmaya çalışıyor. Kapıda bekleyen yüzlerce aday da çareyi Türk okullarının kapısını çalmakta buluyor.

Bu okullar da daha başarılı öğrencileri almak için yüksek puan engelini koyuyor. Geçen yıl yeterince ilgi göremediği için en fazla 3 sınıf açan özel Türk liselerinin yüzü bu yıl bu karmaşada güldü. Birçok Türk lisesi şimdiden 4 yeni sınıf açmayı garantilemiş durumda. Geçmiş yıllarda yüksek puanlılara neredeyse yüzde 100 oranında burs vererek bünyesine katmak isteyen kolejler talep fazla olunca burs bütçesini de kıstı.
Yeni sistemde kafası karışan veliler de çocuklarının geleceğini garantiye almak için puanlarının yettiği tüm okullara ön kayıt yaptırıyor. 22 Temmuz da öğrencinin hangi devlet okuluna yerleştirileceği açıklanacak. Devlette dilediği okulu kazanan bu kez, özel okuldan kaydını alacak. Özel okulların üçüncü ön kayıtları yapılacağı Ağustos sonrasında ise artık veli tercihinin hangi okuldan yana olacağı konusunda netleştirmiş olacak.